Statistici publicitate nativă 2026: Un instantaneu din iulie a 1.041.637 de anunțuri capturate
Un instantaneu din iulie 2026 al propriei noastre colecții, nu un sondaj: 1.041.637 de înregistrări de creative, 36.009 advertiseri rezolvați și 10,75M de observații pe 50 de rețele, cu numărători pe rețea, mix de categorii și intervale de observare.

Majoritatea paginilor cu statistici de publicitate nativă reciclează aceleași constatări vechi de un deceniu din sondaje („70% dintre oameni preferă să afle despre produse prin conținut”). Această pagină prezintă în schimb un instantaneu datat al colecției proprii de anunțuri a OpenAdLibrary. La sfârșitul lui iulie 2026, colecția acoperea 50 de rețele de publicitate nativă, colectate în principal prin solicitări API, cu un crawler de browser ca soluție de rezervă, și conținea 1.041.637 de înregistrări de creative de la 36.009 advertiseri rezolvați, cu 1.975.205 capturi de pagini de destinație și 10.751.604 observații de anunțuri în spate. Acestea sunt numărători ale înregistrărilor colectate pe care le poți inspecta individual, nu estimări din sondaje și nu totaluri ale pieței. Două estimări de piață ale terților sunt etichetate separat.
Dacă citezi o cifră, atribuie-o ca „OpenAdLibrary, instantaneu de colecție din iulie 2026” și păstrează-i precauțiile: descrie acoperirea acestei colecții, nu dimensiunea pieței, cheltuielile sau performanța. O secțiune de metodologie cu precauții se află la sfârșit; narațiunea macro trăiește în raportul nostru companion Starea publicității native 2026.
Pagina acoperă totalurile principale, numărătorile de înregistrări pe rețea, mixul de categorii clasificate, intervalele de observare, cele mai lungi intervale din instantaneu și adâncimea capturii, urmate de două estimări de dimensiune a pieței ale terților pentru context. Cifrele de primă parte sunt numărători dintr-o singură colecție de furnizor; ele nu sunt un recensământ al publicității native.
Statistici principale#
Colecția OpenAdLibrary conținea 1.041.637 de înregistrări de creative native în instantaneul din iulie 2026 (OpenAdLibrary, iulie 2026). 615.327 de înregistrări, 59,1% din total, au fost observate cel puțin o dată în cele 30 de zile dinaintea instantaneului (OpenAdLibrary, iulie 2026). 489.511 înregistrări au fost observate pentru prima dată în acele 30 de zile, aproximativ 16.300 pe zi; prima observare nu este o dată de lansare, iar schimbările de colectare pot crește acest număr (OpenAdLibrary, iulie 2026). Înregistrările au fost atribuite la 36.009 advertiseri rezolvați, în medie aproximativ 29 de înregistrări per advertiser (OpenAdLibrary, iulie 2026). Colecția a acoperit 50 de rețele de publicitate nativă, inclusiv Taboola, Outbrain, Microsoft Audience Network, MGID, Revcontent, MediaGo și Yahoo (OpenAdLibrary, iulie 2026). 1.975.205 pagini de destinație fuseseră capturate urmărind lanțurile de click-uri prin redirectări, aproximativ 1,9 per înregistrare de creativă (OpenAdLibrary, iulie 2026). 10.751.604 observații de anunțuri (apariții ale unei creative într-un feed colectat) stau la baza instantaneului, o medie de 10,3 per înregistrare și materia primă pentru intervalele de observare de mai jos (OpenAdLibrary, iulie 2026).
| Metrică | Valoare (instantaneu din iulie 2026) |
|---|---|
| Înregistrări de creative colectate | 1.041.637 |
| Înregistrări observate în ultimele 30 de zile | 615.327 |
| Înregistrări observate pentru prima dată în ultimele 30 de zile | 489.511 (~16.300/zi) |
| Advertiseri rezolvați | 36.009 |
| Rețele acoperite | 50 |
| Capturi de pagini de destinație | 1.975.205 |
| Observații de anunțuri | 10.751.604 |
Înregistrări capturate pe rețea#
Taboola a avut cele mai multe înregistrări de creative din instantaneu: 352.392 colectate, dintre care 254.020 observate în ultimele 30 de zile, o cotă de 72,1% (OpenAdLibrary, iulie 2026). Microsoft Audience Network a fost pe locul doi la numărul de înregistrări, cu 332.883, dar doar 132.784 (39,9%) au fost observate în ultimele 30 de zile, cea mai mică cotă printre marile rețele. Acea cotă depinde de cât de des și de unde a fost colectat fiecare feed, precum și de cât de repede schimbă advertiserii creativele, așa că nu măsoară singură rotația feed-ului. (Aprofundare: ghid anunțuri native MSN.) Outbrain (acum Teads) a reprezentat 150.462 de înregistrări de creative, 91.668 observate în ultimele 30 de zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). MGID a reprezentat 96.139 de înregistrări, 59.604 observate în ultimele 30 de zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). Revcontent a reprezentat 23.040 de înregistrări, 15.891 observate în ultimele 30 de zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). Yahoo native a reprezentat 14.389 de înregistrări, 12.473 observate în ultimele 30 de zile, o cotă de 86,7%; aceasta este cea mai mare cotă printre marile rețele din această colecție, nu dovada celui mai stabil pool de creative (OpenAdLibrary, iulie 2026). MediaGo, care se descrie drept o platformă de publicitate bazată pe deep learning (MediaGo DSP), a reprezentat 7.002 înregistrări, 797 observate în ultimele 30 de zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). Taboola și Microsoft dețineau împreună 685.275 de înregistrări, 65,8% din colecție, iar adăugând Outbrain, primele trei ajung la 80,2% (OpenAdLibrary, iulie 2026). Acestea sunt cote ale acestei colecții, nu cote de piață.
| Rețea | Înregistrări de creative | Observate în ultimele 30 de zile | Cotă observată în ultimele 30 de zile |
|---|---|---|---|
| Taboola | 352.392 | 254.020 | 72.1% |
| Microsoft Audience Network | 332.883 | 132.784 | 39.9% |
| Outbrain (Teads) | 150.462 | 91.668 | 60.9% |
| MGID | 96.139 | 59.604 | 62.0% |
| Revcontent | 23.040 | 15.891 | 69.0% |
| Yahoo | 14.389 | 12.473 | 86.7% |
| MediaGo | 7.002 | 797 | 11.4% |
Celelalte 43 de rețele monitorizate — schimburi long-tail și jucători regionali — reprezintă restul indexului (65.330 de creative urmărite între ele).
Mixul de categorii al înregistrărilor clasificate#
Cotele de categorii de mai jos sunt doar din înregistrările clasificate: 182.082 de înregistrări purtau o clasificare de categorie în instantaneul din iulie 2026, aproximativ 17,5% din toate înregistrările. Majoritatea neclasificată poate avea un mix diferit.
Sănătatea a fost cea mai mare categorie clasificată, cu 14,1% din înregistrările clasificate (OpenAdLibrary, iulie 2026). Asigurările au fost pe locul doi cu 10,8%, iar finanțele pe locul trei cu 10,2%, împreună 21,0% din înregistrările clasificate (OpenAdLibrary, iulie 2026). (Exemple: anunțuri native finanțe.) Pe Taboola, sănătatea a reprezentat 19,2% din cele 82.142 de înregistrări clasificate ale rețelei, cu asigurările la 11,4% și finanțele la 10,0%, împreună aproximativ două din cinci înregistrări Taboola clasificate (OpenAdLibrary, iulie 2026). Aceste cote descriu înregistrările clasificate din această colecție, nu cheltuielile sau cota de piață.
Aceste cifre nu pot tranșa afirmațiile că o categorie „deține” publicitatea nativă. Ofertele de suplimente și alte oferte nutra pot fi clasificate la sănătate, doar aproximativ 17,5% dintre înregistrări sunt clasificate, iar numărătorile de înregistrări nu sunt cheltuieli. Discutăm datele de categorie mai pe larg în aprofundarea noastră pe verticale.
| Categorie | Cotă din înregistrările clasificate (întreaga colecție) | Cotă din înregistrările clasificate (Taboola) |
|---|---|---|
| Sănătate | 14.1% | 19.2% |
| Asigurări | 10.8% | 11.4% |
| Finanțe | 10.2% | 10.0% |
Intervale de observare: cât timp au fost văzute creativele#
Acestea sunt cele mai neînțelese numere din publicitatea nativă. Înregistrăm datele primei și ultimei observări pentru fiecare înregistrare de creativă, iar majoritatea înregistrărilor au fost văzute doar scurt. Un interval scurt de observare nu este același lucru cu o campanie scurtă:
59% dintre înregistrările de creative nu au mai fost observate după ziua în care au fost observate pentru prima dată (OpenAdLibrary, iulie 2026). 25,2% au fost observate pe cel puțin 7 zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). 10,7% au fost observate pe cel puțin 30 de zile (OpenAdLibrary, iulie 2026). Instantaneul raporta un interval mediu observat de 7,1 zile pentru creativele pe care le numea „mature” fără a defini acel grup, așa că tratați acea cifră ca neverificată. Acestea sunt statistici de captură, nu durate de viață sau o rată de deces: o creativă poate continua să ruleze acolo unde colectorul nu s-a uitat, iar aproximativ 47% dintre înregistrări au fost observate pentru prima dată în ultimele 30 de zile, așa că multe nu puteau încă arăta intervale lungi. Intervalele lungi sunt neobișnuite aici, dar nu arată profitabilitatea; campaniile de brand, bugetele de testare, optimizarea lentă și lacunele de captură le pot produce toate, iar cheltuielile și conversiile nu sunt observate.
| Piatră de hotar a observării | Cotă din înregistrările de creative |
|---|---|
| Observate din nou după prima zi de observare | 41.0% |
| Observate pe cel puțin 7 zile | 25.2% |
| Observate pe cel puțin 30 de zile | 10.7% |
Precauție importantă: fereastra de urmărire pentru acest instantaneu s-a deschis pe 2 iunie 2026, așa că intervalele de observare sunt limitate de fereastră. Un interval este timpul dintre prima și ultima observare, nu dovada unei difuzări continue. Creativele care au început înainte de 2 iunie au intervale subestimate, iar creativele observate pentru prima dată aproape de data instantaneului nu puteau încă arăta intervale lungi. Cadenta și acoperirea capturii influențează și dacă o creativă live este văzută din nou, așa că cotele de intervale scurte nu sunt o rată de deces măsurată.
Cele mai lungi intervale de observare din instantaneul din iulie 2026#
Deoarece fereastra s-a deschis pe 2 iunie 2026, cel mai lung interval posibil la acest instantaneu a fost de aproximativ opt săptămâni, iar mai multe rețele aveau creative observate pe aproape toată această perioadă:
În instantaneul din iulie 2026, cele mai lungi intervale de observare pe Microsoft Audience Network și Outbrain au fost de cel puțin 56 de zile, iar Taboola, MGID, Revcontent și MediaGo aveau fiecare creative observate pe cel puțin 55 de zile, aproape de întreaga fereastră (OpenAdLibrary, iulie 2026). Creativele observate pentru prima dată pe 2 iunie pot fi început mai devreme. Aceste intervale arată observare repetată, nu difuzare continuă, cheltuieli sau profitabilitate; listăm exemple în cele mai longevive anunțuri native.
Advertiseri și long tail-ul#
Cu 36.009 advertiseri rezolvați în spatele a 1.041.637 de înregistrări de creative, media este de aproximativ 29 de înregistrări per advertiser; instantaneul nu raportează mediana sau cât de concentrate sunt înregistrările între advertiseri. Gruparea înregistrărilor după advertiserul rezolvat, și nu după eticheta de brand de pe card, arată operatori precum site-urile de comparație, cumpărătorii de arbitraj de căutare și generatorii de lead-uri pentru asigurări care apar pe mai multe rețele alături de branduri de consum. Rezolvarea advertiserilor poate fi incertă, iar numărătorile de înregistrări nu sunt cheltuieli. Clasamentele complete și detaliile per advertiser trăiesc în top advertiseri native pe rețea și cine face publicitate pe Taboola.
Adâncimea capturii#
Fiecare înregistrare de creativă este susținută în medie de 10.3 observații din feed (10,751,604 observații pe 1,041,637 de înregistrări), aparițiile repetate care fac posibile intervalele de observare de la prima dată văzută la ultima dată văzută (OpenAdLibrary, iulie 2026). Paginile de destinație depășesc ca număr creativele: 1,975,205 capturi de destinație față de 1,041,637 de înregistrări de creative (aproximativ 1.9 per înregistrare), ceea ce se poate întâmpla când o singură creativă rotește prin mai multe pre-lander-uri și destinații de tracker (OpenAdLibrary, iulie 2026). Paginile de destinație capturate alimentează și detecția noastră de pagini de destinație copiate, care semnalează paginile care copiază substanțial pagina altui brand.
Contextul industriei (surse externe)#
Pentru a dimensiona piața în jurul acestor observații, două prognoze terțe merită citate alături de datele noastre de captură:
Cheltuielile cu anunțurile native display din SUA sunt prognozate să crească cu 13.1% în 2026, la $147.98 miliarde, conform prognozei eMarketer din decembrie 2025. Future Market Insights estimează piața globală de publicitate nativă la $125.6 miliarde (125,589.1 milioane USD) în 2026, în perspectiva sa 2026-2036 publicată pe 9 februarie 2026, iar Market Research Future modelează $124.88 miliarde pentru 2025, crescând cu un CAGR de 12.37% până în 2035 (pagină actualizată pe 17 septembrie 2026). Deoarece o prognoză doar pentru SUA depășește ambele estimări globale, sursele nu pot împărtăși o definiție a publicității native; verificați sfera fiecărei surse înainte de a le cita împreună.
Tratăm cifrele externe de dimensiune a pieței doar ca context; fiecare alt număr de pe această pagină este date de captură de primă parte.
Ce poate și ce nu poate arăta instantaneul din iulie 2026#
Cinci concluzii, cu limitele lor:
Majoritatea înregistrărilor au fost văzute scurt timp, iar o mică parte au fost văzute mult timp. Niciunul dintre aceste fapte nu arată cât au rulat campaniile sau ce unghiuri au funcționat, pentru că intervalele lungi pot veni din campanii de brand, bugete de testare, optimizare lentă sau sincronizarea capturii. Două rețele reprezintă majoritatea acestei colecții. Taboola și Microsoft Audience Network au deținut 65.8% din înregistrările de creative capturate, ceea ce reflectă acoperirea și cadența colectării, nu cota de piață. Microsoft publică într-adevăr o Ad Library, dar documentația sa o descrie ca acoperind anunțurile afișate pe Bing.com și servite în Spațiul Economic European; nu descrie acoperirea plasamentelor native numărate aici. Sănătatea, asigurările și finanțele au fost cele mai mari categorii clasificate. Ele au alcătuit 14.1%, 10.8% și 10.2% din aproximativ 17.5% dintre înregistrările care poartă o clasificare; asta nu arată unde se concentrează cheltuielile sau de ce. Colecția include multe creative non-engleze. Ea eșantionează mai multe geografii și profiluri de dispozitive, astfel încât cercetătorii pot găsi exemple în afara piețelor anglofone (vezi extinderea în noi geografii). Numărătorile se schimbă rapid. Aproximativ 47% dintre înregistrări au fost observate pentru prima dată în cele 30 de zile dinaintea instantaneului, ceea ce reflectă parțial deschiderea ferestrei pe 2 iunie 2026 și schimbările în colectare, așa că tratați această pagină ca pe un instantaneu datat, nu ca pe un recensământ actual.
Pentru cumpărătorii de media, utilitatea practică este mai restrânsă: folosiți instantaneul pentru a găsi exemple de inspectat, comparați rețelele folosind documentația lor actuală și propriile teste, și judecați competitorii după ceea ce puteți verifica, nu după numărătorile de înregistrări sau intervalele de observare.
Metodologie#
Ce captează OpenAdLibrary. OpenAdLibrary colectează creative de anunțuri native (imagine, titlu, etichetă de brand), observații de plasare și date despre lanțurile de click-uri de la rețele de publicitate nativă (50 în instantaneul din iulie 2026), inclusiv Taboola, Outbrain/Teads, Microsoft Audience Network, MGID, Revcontent, MediaGo și Yahoo. Colectarea se face cu prioritate prin API: pentru rețelele native solicităm aceleași feed-uri de anunțuri pe care le solicită paginile editorilor, pe profiluri de dispozitive desktop, Android și iOS și multiple geografii, cu un crawler de browser ca soluție de rezervă. Lanțurile de click-uri sunt urmărite prin redirectările trackerelor, fără a da click pe anunțuri live, pentru a identifica advertiserul probabil și pagina de destinație; paginile de destinație sunt capturate și stocate (1,975,205 capturi în instantaneul din iulie 2026).
Instantaneu și ferestre. Toate cifrele sunt un instantaneu din iulie 2026, reîmprospătat la sfârșitul lui iulie. Fereastra curentă de urmărire a început pe 2 iunie 2026; „live” numără creativele observate în ultimele 30 de zile, iar toate cifrele de longevitate sunt prin urmare „cel puțin N zile” — limite inferioare, nu durate exacte de viață. Identitatea advertiserului este rezolvată prin desfășurarea redirectărilor trackerelor și deduplicarea etichetelor de brand, deci „36.009 de advertiseri” numără entități, nu nume afișate.
Precauții. (1) Numărătorile de creative măsoară producția de creative așa cum a fost capturată, nu cheltuielile; advertiserii cu rotație mare cântăresc mai mult decât cei constanți. (2) Fereastra de urmărire a început pe 2 iunie 2026, deci intervalele lungi sunt subevaluate, iar înregistrările observate recent pentru prima dată nu pot arăta încă intervale lungi. (3) Cotele pe categorii sunt doar din înregistrările clasificate: 182,082 de înregistrări poartă o clasificare (atribuită din paginile de destinație trasate, advertiserii rezolvați, copy și imagistică), aproximativ 17.5% din colecție. (4) Acoperirea geografică urmează piețele noastre monitorizate și se extinde în timp; cotele pe rețea se pot schimba pe măsură ce acoperirea o face. (5) Cotele pe rețea observate în ultimele 30 de zile depind de cadența de captură a fiecărei rețele, precum și de rotația reală a feed-ului. (6) Datele primei și ultimei observări nu sunt date de lansare sau de încheiere, iar un interval nu înseamnă livrare continuă. (7) Niciuna dintre aceste numărători nu măsoară cheltuielile, click-urile, conversiile sau profitabilitatea.
Verificare. Aceste cifre provin dintr-un instantaneu din iulie 2026 al unei colecții în schimbare, iar interogările din spatele lor nu au fost publicate odată cu această pagină, așa că produsul nu le va reproduce exact astăzi. Abonații Founders ($29.99/lună) pot căuta în bibliotecă cu filtre de rețea, categorie și longevitate; planul gratuit (fără card) arată cele mai noi 20 de anunțuri capturate de la Meta, TikTok și native. Creativele individuale citate în galeriile noastre de exemple, Taboola și finanțe, pot fi inspectate în același mod. Jurnaliști și cercetători: citați ca „OpenAdLibrary, instantaneu de colecție din iulie 2026” și linkați această pagină; accesul programatic se face prin API-ul nostru de date despre anunțuri native în planul Founders. Această pagină a fost actualizată ultima dată la sfârșitul lui iulie 2026, așa că verificați data înainte de a reutiliza o cifră.







