OpenAdLibraryOpenAdLibrary
Natiivimainosverkostot

Revcontent vs Taboola: Saavutettavuus, Kustannukset ja Mainostajasekoitus Verrattuna

Itse raportoitu saavutettavuus, dokumentoidut sisäänpääsybudjetit ja mainostajasekoitus Revcontentille ja Taboolalle, käyttäen kesäkuun 2026 tilannekuvaa kaapatuista mainoksista (157,727 Taboolan mainosta vs 11,478 Revcontentin; kattavuus, ei markkinakoko).

Live-Taboola-natiivimainoksia kaapattu OpenAdLibraryssä

Valitse "suurempi natiivi verkosto" ja joku sanoo Taboola. Valitse "halvempi aloittaa" ja he sanovat Revcontent. Ensimmäistä tukevat verkostojen omat saavutettavuusluvut. Toinen on epäselvempi, koska molemmat verkostot dokumentoivat päivittäiset budjetit alkaen noin 50 dollarista. Kumpikin vastaus on lähes hyödytön yksinään. Kysymys, jonka mediamyyntiedustajalla todella on, on kapeampi: minun liikealallani, minun tarjouksellani, minun budjetillani, kumpaa testaan ensin?

Vastauksella on vähemmän tekemistä otsikkosaavutettavuuslukujen kanssa kuin sillä, kuka ostaa mainostilaa kummaltakin verkostolta sinun kategoriassasi, ja omilla testituloksillasi. Joten tämä vertailu asettaa nämä kaksi vierekkäin saavutettavuudessa, sisäänpääsyn hinnassa ja mainostajasekoituksessa. Mainostajasekoitusosa käyttää kesäkuun 2026 tilannekuvaa kaappaamistamme mainoksista, joka näyttää, mitä kokoelmaamme ilmestyi, ei käyttöä tai suorituskykyä. Jos arvioit koko kenttää, aloita natiivimainosverkostojen vertailusta ja käsittele tätä tekstiä syvällisenä sukelluksena näihin kahteen.

Kesäkuun 2026 tilannekuva kokoelmastamme laski 157 727 kaapattua Taboola-mainosta ja 11 478 Revcontent-mainosta. Tämä suhde kuvastaa kokoelmamme kattavuutta samoin kuin itse verkostoja, joten se ei ole mitta niiden suhteellisesta koosta, käytöstä tai saavutettavuudesta. Käytä alla olevia verkostojen omia saavutettavuuslukuja, niiden rajoitukset huomioiden.

Revcontent vs Taboola silmäyksellä#

Taboola kuvailee itseään suurimmaksi löytöalustaksi ja raportoi yli 600 miljoonaa päivittäistä aktiivikäyttäjää. Revcontent raportoi yli 130 miljoonaa päivittäistä käyttäjää yli 9 000 julkaisijasivustolla. Molemmat luvut ovat itse raportoituja ja mitattu eri tavoin, mutta ne viittaavat siihen, että Taboola tavoittaa enemmän ihmisiä. Revcontentin ohjekeskus asettaa 50 dollarin vähimmäispäiväkampanjabudjetin, ja Taboolan Realize-ohjekeskus suosittelee vähintään 50 dollaria päivässä. Sitä, kumpi verkosto suoriutuu tarjoukselle paremmin, ei todeta tässä; se riippuu testistäsi.

Taboola Revcontent
Itse raportoitu saavutettavuus (tarkistettu 7. lokakuuta 2026) 600M+ päivittäistä aktiivikäyttäjää; 9 000 julkaisijaa sen tietoja-sivulla, 11 000+ premium-julkaisijaa Realizessa 130M+ päivittäistä käyttäjää; yli 9 000 julkaisijasivustoa; yli miljardi päivittäistä mainosnäyttöä
Kaapatut mainokset (kesäkuun 2026 tilannekuvamme; kattavuus, ei markkinakoko) 157 727 11 478
Merkittävä tarjonta 30 vuoden yksinoikeudellinen natiivikumppanuus Yahoon kanssa (2023) Kertoo, että sillä on yksinoikeudellista tarjontaa julkaisijoilta kuten AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, LA Times ja Reader's Digest
Julkaisijoiden liittyminen Ei käsitellä tässä; tarkista Taboolan julkaisijaehdot Ei vähimmäissivunäyttö- tai liikennevaatimusta; tapauskohtainen arviointi
Mainostajabudjetti Suosittelee vähintään 50 dollaria päivässä tai 10 kertaa CPA-tavoitteesi 50 dollarin vähimmäispäiväkampanjabudjetti; julkaistua vähimmäistalletusta ei löytynyt
Mainostajasekoitus Katso alla oleva kesäkuun 2026 tilannekuva Katso alla oleva kesäkuun 2026 tilannekuva

Saavutettavuus: mittakaava vs pääsy#

Saavutettavuus on se, missä nämä kaksi aidosti eroavat, ja missä useimmat vertailut pysähtyvät liian aikaisin.

Verkostojen omien lukujen perusteella Taboola tavoittaa enemmän päivittäisiä käyttäjiä: se raportoi yli 600 miljoonaa päivittäistä aktiivikäyttäjää Revcontentin yli 130 miljoonaa päivittäistä käyttäjää vastaan. Julkaisijamäärät ovat lähempänä toisiaan kuin usein oletetaan: Taboola mainitsee 9 000 julkaisijaa tietoja-sivullaan ja 11 000+ premium-julkaisijaa Realizessa, ja Revcontent mainitsee yli 9 000 julkaisijasivustoa, vaikka määritelmät eroavat. Taboolalla on myös yksinoikeusjärjestelyjä, mukaan lukien vuonna 2023 ilmoitettu 30 vuoden yksinoikeudellinen natiivikumppanuus Yahoon kanssa, joten osa sen tarjonnasta ei ole saatavilla muualla. Suurempi saavutettavuus tarkoittaa enemmän saatavilla olevaa volyymia, mutta tässä artikkelissa ei ole todisteita siitä, että se toisi tasaisempaa suorituskykyä, eivätkä kaapattujen mainosten määrämme näytä, kuinka moni mainostaja maksaa kummallekin verkostolle.

Revcontent toimii myös suuressa mittakaavassa. Sen mainostajasivu raportoi yli miljardi päivittäistä mainosnäyttöä yli 130 miljoonalle päivittäiselle käyttäjälle yli 9 000 julkaisijasivustolla, ja kertoo, että sen tarjontaan kuuluu yksinoikeudellisia sijoitteluja julkaisijoilta kuten AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, LA Times ja Reader's Digest; emme ole vahvistaneet näitä sijoitteluja. Sen ohjekeskus kertoo, ettei julkaisijoilla ole vähimmäissivunäyttö- tai liikennevaatimusta; jokainen verkkotunnus arvioidaan tapauskohtaisesti. Meillä ei ole mittausta siitä, miten sen julkaisijasekoitus jakautuu tunnettujen nimien ja pienempien sivustojen välillä.

Käytännön tulkinta: Taboolan suurempi raportoitu saavutettavuus antaa mainokselle, joka on todistanut itsensä datassasi, enemmän tilaa skaalautua. Revcontentin 50 dollarin päivittäinen minimi tekee mahdolliseksi pienen ensimmäisen testin, mutta se, onko testi siellä halvempi tai nopeampi, riippuu klikkaushinnoista ja konversioprosenteista liikealallasi. Mittakaava on vain etu, kun oma datasi on validoinut kulman.

Huomio laajemmasta markkinasta, koska se muokkaa sitä, miten "mittakaavaa" keskustellaan. Helmikuussa 2025 Outbrain sai päätökseen noin 900 miljoonan dollarin hankinnan Teadsista, ja yhdistynyt yritys toimii nyt Teads-nimellä, joten vanha "Taboola vs Outbrain" -kehys on muuttunut (käsittelemme tätä Taboola vs Outbrain, nyt Teads). Taboola pysyy itsenäisenä ja kuvailee itseään suurimmaksi löytöalustaksi; se on sen oma väite. MGID vs Revcontent vertaa Revcontentia toiseen keskitasoiseen verkostoon.

Kustannukset: sisäänpääsy vs todellinen CPC#

On kaksi kustannuskysymystä, ja niillä on eri vastaukset.

Sisäänpääsyn hinta: Revcontentin ohjekeskus asettaa 50 dollarin vähimmäispäiväkampanjabudjetin, sen mainostajasivu mainostaa, ettei vähimmäiskulutusvaatimusta ole, emmekä löytäneet julkaistua vähimmäistalletusta. Kampanjat keskeytyvät, kun saldo laskee noin 25 dollariin, ellei automaattirahoitus ole päällä, ja korttimaksuihin lisätään 3,15 %:n mukavuusmaksu. Taboolan Realize-ohjekeskus suosittelee päivittäiseksi budjetiksi 10 kertaa CPA-tavoitteesi tai vähintään 50 dollaria; Maximize Conversions -kampanjoille se sanoo, että 10 kertaa CPA-tavoitteen budjetti auttaa suorittamaan oppimisvaiheen, ja Enhanced CPC:lle tai Fixed Bidille se ehdottaa aloittamista 5 kertaa CPA-tavoitteesta päivässä. Nämä ovat suosituksia, eivät julkaistu kova minimi. Pienelle klikkipohjaiselle testille dokumentoidut alarajat ovat samankaltaisia; konversio-optimoituja Taboola-kampanjoita ohjataan budjetteihin, jotka on sidottu CPA-tavoitteeseesi.

Todellinen CPC on erillinen asia, ja se riippuu liikealasta, maantieteellisestä sijainnista, kohdennuksesta ja tarjouksista molemmilla verkostoilla. Tässä artikkelissa ei ole vertailukelpoista CPC- tai konversiodataa näille kahdelle verkostolle, joten se ei kerro, kummalla on halvemmat klikkaukset tai alhaisempi hankintakustannus. Alhaisempi klikkihinta auttaa vain, jos konversioprosentit pitävät, joten vertaa hankintakustannusta omista testeistäsi. Natiivimainosten CPC-vertailuluvut selittää, miten CPC-lähteet tarkistetaan ja oma vertailutaso rakennetaan, ja Kuinka paljon natiivimainokset maksavat käsittelee testibudjetin mitoittamista.

Yksi kesäkuun 2026 Taboola-kaappaus näyttää veronhelpotus-rahoitusmaalaussivun Fresh Start Informationilta, joka nähtiin ensimmäisen kerran 13 päivää ennen kaappausta. Tämä ajanjakso ei näytä sen klikkikustannusta, konversioprosenttia tai sitä, miksi se kävi Taboolassa:

Live Taboola-veronhelpotusnatiivimainos
Kuvateksti: Taboola-rahoitusmainos Fresh Start Informationilta, kaapattu OpenAdLibraryllä kesäkuussa 2026, 13 päivää sen jälkeen kun se nähtiin ensimmäisen kerran.

Budjetointitoteamus: arvioi kustannuksia mitatun hankintakustannuksesi perusteella, ei pelkän klikkihinnan tai sen perusteella, kuinka kauan kilpailijan mainos pysyi näkyvissä.

Mainostajasekoitus: mitä kaappasimme kummaltakin#

Hinnastot eivät näytä, kuka mainostaa. Kokoelmamme kaappaa mainoksia molemmilta verkostoilta, jäljittää uudelleenohjausketjut maalisivuille klikkaamatta live-mainoksia ja selvittää mainostajan silloin kun se pystyy. Alla oleva kesäkuun 2026 tilannekuva näyttää kuvioita siinä, mitä kaappasimme, ei koko verkoston käyttöä.

Aloita liikealoista. Kesäkuun 2026 tilannekuvassa Taboolan suurimmat automatisoidut tunnisteet olivat terveys (6 048 kaapattua mainosta), rahoitus (5 558), vakuutukset (4 303), e-kaupankäynti (3 330), koti ja puutarha (2 630) ja ohjelmisto (2 206). Revcontentissa ne olivat terveys (1 459), rahoitus (424), koti ja puutarha (403), vakuutukset (322), ravintolisät (250) ja muoti (123). Terveys oli noin 12,7 % Revcontentin kaappauksista (karkeasti yksi kahdeksasta) ja noin 3,8 % Taboolan kaappauksista. E-kaupankäynti ja ohjelmisto eivät olleet kuuden suurimman Revcontent-tunnisteen joukossa, mutta niiden Revcontent-määriä ei raportoitu, joten emme voi sanoa, kuinka pieniä ne olivat. Nämä osuudet tulevat kokoelmista, joilla on erilainen kattavuus kummallakin verkostolla.

Taboola-kaappauksiin kuului tunnettuja kuluttajabrändejä ja arbitraasijulkaisijoita (sivustoja, jotka ostavat liikennettä rahoittaakseen mainosraskaita artikkeleita) suoravastemarkkinoijien rinnalla, vakuutusten, autojen, vähittäiskaupan, tilaussovellusten ja rahoituksen aloilla. Esimerkiksi Honda Cars India ajoi brändimainoksia samassa tilannekuvassa kuin lisäravinnemainostajat:

Live Taboola Honda City -autobrändimainos
Kuvateksti: Taboola-brändimainos Honda Cars Indialta, kaapattu OpenAdLibraryllä kesäkuussa 2026.

Vakuutukset olivat tilannekuvan kolmanneksi suurin Taboola-tunniste (4 303 kaapattua mainosta), ja kaappauksiin kuului suoraviivaisia maantieteellisesti kohdennettuja tarjouksia, kuten tämä Australian henkivakuutus-maalaussivu, sekä uteliaisuusaukko-mainoksia:

Live Taboola Australian henkivakuutusnatiivimainos
Kuvateksti: Taboola-vakuutusmainos kohdennettuna Australiaan, kaapattu OpenAdLibraryllä kesäkuussa 2026.

Revcontent-kaappaukset kallistuivat suoravastemarkkinoinnin muotoihin: lisäravinteita, "tämä yksi temppu" -terveyskulmia, rahoitustarjousten maalaussivuja sekä kysely- tai arpajaisputkia esiintyi, ja monet putket kulkivat mainosartikkelin tai sponsoroidun sisällön maalaussivun kautta ennen tarjousta. Yllä olevaa terveysosuutta lukuun ottamatta emme mitanneet näitä kuvioita, joten käsittele niitä havaintoina, ei osuuksina. Meillä ei ole todisteita siitä, että Revcontentin arviointi olisi sallivampaa. Sen julkaistut käytännöt vaativat, että otsikkotasoiset väitteet ovat todennettavissa maalisivulla, ja kieltävät väärän kiireellisyyden tunteen kampanjoissa, joten tarkista molempien verkostojen nykyiset käytännöt ennen minkään aggressiivisen kulman testaamista.

Aggressiivinen terveyskulma ei ollut ainutlaatuinen Revcontentille; myös Taboola-kaappauksiin kuului sitä, kuten tämä muistopelko-mainos Vital Guardianilta:

Live Taboola-terveys uteliaisuusaukon natiivimainos
Kuvateksti: Taboola-terveysmainos Vital Guardianilta, kaapattu OpenAdLibraryllä kesäkuussa 2026.

Tässä ovat kesäkuun 2026 tilannekuvan luvut vierekkäin. Kukin osuus on luku jaettuna kyseisen verkoston kaapatuilla mainoksilla tilannekuvassa; loput kantoivat muita tunnisteita tai ei mitään:

Automaattinen tunniste Taboola-kaappaukset (osuus 157 727:stä) Revcontent-kaappaukset (osuus 11 478:sta)
Terveys 6 048 (3,8 %) 1 459 (12,7 %)
Rahoitus 5 558 (3,5 %) 424 (3,7 %)
Vakuutukset 4 303 (2,7 %) 322 (2,8 %)
Koti ja puutarha 2 630 (1,7 %) 403 (3,5 %)
E-kaupankäynti 3 330 (2,1 %) Ei raportoitu
Ohjelmisto 2 206 (1,4 %) Ei raportoitu
Ravintolisät Ei raportoitu 250 (2,2 %)
Muoti Ei raportoitu 123 (1,1 %)

Nämä osuudet kuvaavat yhtä tilannekuvaa, jossa kummallakin verkostolla on erilainen kokoelman kattavuus, ja sekoitus muuttuu maantieteellisen sijainnin ja ajan myötä. Ne eivät mittaa käyttöä, mainostajamääriä tai sitä, kumpi verkosto konvertoi paremmin tietyllä liikealalla, eikä kyselyiden, arpajaisten ja kuluttajabrändien läsnäoloa laskettu. Käytä niitä päättääksesi, mistä katsoa, ja tarkista sitten nykyiset kaappaukset omalla alueellasi ja vertaa omia testituloksiasi kummallakin verkostolla.

Kuinka kauan mainoksia havainnoitiin?#

Luet alan tarinaa 90 päivän natiivivoittajista; käsittele sitä kansantarina. Mitä voimme näyttää, on ensimmäisen ja viimeisen kaappauksen välinen ajanjakso. Kesäkuun 2026 datassa tuo ikkuna ulottui noin 28 päivään, ja mainostajiin, joiden mainokset saavuttivat sen, kuuluivat SmartAsset rahoituksessa, Hidden Hearing terveydessä ja useat älykkyystestiputket My IQ:lta. 28 päivän ajanjakso tarkoittaa, että kaappasimme mainoksen tuon jakson alussa ja lopussa; se ei näytä jatkuvaa toimitusta, käyttöä, konversioita tai sitä, että kulma olisi validoitu.

Kummalla tahansa verkostolla mainos, joka on kaapattu monilta julkaisijoilta kolmen tai neljän viikon ajan, on tarkastelun arvoinen, mutta tämä havainto ei ole todiste siitä, että se on kannattava. Se voi kuvastaa brändi- tai testibudjettia, hidasta optimointia, pitkää kampanjakautta tai puutteita kaappauksessa. Alla oleva Nebroon "kuulolaitteiden hylkäämistä" käsittelevä mainos nähtiin ensimmäisen kerran 26 päivää ennen tätä kaappausta:

Live Taboola-kuulolaitemainos
Kuvateksti: Taboola-terveysmainos Nebroolta, kaapattu OpenAdLibraryllä kesäkuussa 2026, 26 päivää sen jälkeen kun se nähtiin ensimmäisen kerran.

Pitkään havainnoidut mainokset näyttävät, mitkä kulmat kilpailijat pitivät markkinoilla. Ne eivät näytä, mikä kulma voittaa, ja niiden kopioiminen voi kopioida perustelemattomia väitteitä, joten testaa oma versionsi ja tarkista sen väitteet.

Kuinka varmistaa tämä omalle liikealallesi#

Älä ota yllä olevaa taulukkoa uskoon. Koko etu natiivimainosverkoston elämisestä avoimella verkossa on, että sen mainokset ovat julkisia ja havaittavissa. Tässä on menetelmä, jota käyttäisimme selvittääksemme Revcontent-vs-Taboola-kysymyksen yhdelle tietylle kategorialle:

Selaa kaapattuja mainoksia suodatettuna kummallekin verkostolle, yksi maa kerrallaan (suodattimet vaativat Founders-paketin). Natiivikauppa on segmentoitu verkoston ja maan mukaan, joten vertaa samaa saman kanssa. Lue mainoksia kulman, ei muotoilun perusteella. Ryhmittele mitä näet ("lääkärit vihaavat tätä", "2026-alennus", "kuljettajat osavaltiossasi maksavat liikaa") ja huomaa, mitkä kulmat esiintyvät useimmin kunkin verkoston kaappauksissa. Seuraa uudelleenohjausketjua mainostajaan ja maalisivulle. Todellinen mainostaja selviää usein vasta uudelleenohjausketjun lopussa, maalisivuston verkkotunnuksella. Tee tämä klikkaamatta live-mainosta, jotta et sotke verkoston dataa tai omia evästeitäsi. Seuraa havainnointipäiviä muutaman viikon ajan. Mainos, joka on kaapattu monilta julkaisijoilta kolmen tai neljän viikon ajan, ansaitsee tarkemman tarkastelun, ja saman tarjouksen näkeminen molemmilla verkostoilla kertoo, missä se matkustaa; kumpikaan ei osoita, että se konvertoi. Testaa ehdokaskulmia molemmilla. Kirjoita oma versionsi yhdellä verkostolla nähdystä kulmasta, tarkista sen väitteet ja aja se toisella. Anna konversioidesi, ei maineen, päättää, mikä verkosto toimii kyseisellä liikealalla.

Vaiheet 3 ja 4 ovat ne, jotka menevät käsin hajalle. OpenAdLibrary kaappaa mainoksia, jäljittää uudelleenohjaukset maalisivulle klikkaamatta live-mainoksia ja selvittää natiivimainosten takana olevan mainostajan silloin kun se pystyy. Kesäkuussa 2026 kokoelmassa oli 589 036 mainosta, 926 259 maalisivukaappausta ja yli 5,4 miljoonaa mainoshavaa 42 verkoston yli; nämä ovat historiallisia kokoelmalukuja, eivät nykyinen määrä tai markkinakoko. Voit verrata kaappauksia Taboola-mainostiedustelu -näkymässämme ja tehdä saman Revcontentille. Ilmainen paketti näyttää 20 uusinta Meta-, TikTok- ja natiivimainosta ilman korttia; haku, suodattimet ja tallennettu tutkimus vaativat Founders-paketin hintaan $29.99 kuukaudessa.

Päätelmä#

Ei ole yleistä voittajaa, vain sopivuutta. Taboola raportoi suuremman saavutettavuuden ja hallitsee yksinoikeudellista tarjontaa kuten Yahoota, millä on merkitystä, kun mainos on todistanut itsensä omassa datassasi. Revcontent dokumentoi 50 dollarin vähimmäispäiväbudjetin ja tapauskohtaisen julkaisija-arvioinnin. Kumpikaan valinta ei ratkaise klikkikustannusta, konversioprosenttia tai sitä, kuinka tiukasti mainoksesi arvioidaan; sen tekevät testituloksesi ja kunkin verkoston nykyiset käytännöt.

Käytännöllinen lähestymistapa on tutkia molemmat verkostot, testata ehdokaskulmia kummallakin ja pitää se, kumpi voittaa tarjouksen omassa datassasi. Budjettipohjaiselle kehystykselle samalle päätökselle kolmannen vaihtoehdon kanssa, katso MGID vs Taboola.

Usein kysytyt kysymykset

Kumpi on halvempi aloittaa, Revcontent vai Taboola?
Revcontentin ohjekeskus asettaa päivittäisen kampanjabudjetin vähimmäismääräksi $50, sen mainostajasivu ilmoittaa, ettei vähimmäiskulutusvaatimusta ole, emmekä löytäneet julkaistua vähimmäistalletusta. Taboolan Realize-ohjekeskus suosittelee vähintään $50 päivässä tai 10 kertaa CPA-tavoitteesi verran, ja sitoo konversio-optimointikampanjoiden budjetit CPA-tavoitteeseen. Pienessä klikkipohjaisessa testissä dokumentoidut alarajat ovat samankaltaiset; tarjouksellesi halvempi verkosto on se, jonka hankintakohtainen kustannus on omassa testissäsi alhaisempi.
Kumman verkoston saavutettavuus on suurempi, Revcontentin vai Taboolan?
Taboolan, verkostojen omien lukujen perusteella: Taboola raportoi yli 600 miljoonaa päivittäistä aktiivista käyttäjää, kun taas Revcontent raportoi yli 130 miljoonaa päivittäistä käyttäjää yli 9,000 julkaisijasivustolla. Molemmat ovat itse raportoituja ja mitattu eri tavoin. Taboolalla on myös yksinoikeudellista tarjontaa, kuten sen 30-vuotinen Yahoo-kumppanuus. Kesäkuun 2026 tilannekuvassamme laskettiin 157,727 kaapattua Taboola-mainosta ja 11,478 Revcontent-mainosta, mutta nämä luvut kuvastavat keräyskattavuuttamme eivätkä mittaa saavutettavuutta.
Käyttävätkö samat mainostajat sekä Revcontentia että Taboolaa?
Osa mainostajista näkyy molemmissa, ja voit tarkistaa tietyn mainostajan etsimällä kaappauksia kummastakin verkostosta. Kesäkuun 2026 tilannekuvassamme Taboola-kaappaukset sisälsivät tunnettuja brändejä, kuten Honda Cars India, vakuutus- ja rahoitusmainostajien ohella, kun taas terveys muodosti suuremman osuuden Revcontent-kaappauksista (12.7% vs 3.8%). Nämä ovat havaintoja yhdestä tilannekuvasta, eivät verkostokohtaisia osuuksia, joten tarkista ajantasaiset kaappaukset oman liikealasi ja maantieteellisen alueesi osalta.
Onko Revcontent hyvä Taboolan vaihtoehto affiliate-markkinoijille?
Voi olla. Revcontent dokumentoi päivittäisen kampanjabudjetin vähimmäismääräksi $50, ja sen raportoitu saavutettavuus on pienempi kuin Taboolan. Meillä ei ole todisteita siitä, että se olisi sallivampi aggressiivisia kulmia kohtaan tai että Taboola konvertoisi tasaisemmin, ja Revcontentin käytännöt edellyttävät, että otsikkoväitteet ovat todennettavissa maalisivulla. Tutki, mitä kilpailijat ajavat kummallakin verkostolla, kirjoita ja tarkista oma versiosi kulmasta, testaa sitä molemmilla ja anna konversiodatasi päättää.
Kuinka kauan voittavat natiivimainokset pysyvät live-tilassa Taboolassa ja Revcontentissa?
Kesäkuun 2026 datassamme ensimmäisen ja viimeisen kaappauksen välinen aika oli noin 28 päivää. Se on aika, jonka havaitsimme mainoksia, ei se, kuinka kauan ne kävivät tai toimivatko ne: havaintojakso ei näytä jatkuvaa toimitusta, kulutusta, konversioita tai voittoa. Suhtaudu myös usein mainittuun 90 päivän tarinaan vahvistamattomana, ja arvioi kulma omien testitulostesi perusteella.
OpenAdLibrary-tiimi
KirjoittanutOpenAdLibrary-tiimi
Mainosälykkyys ja native-mainonnan tutkimus

Rakennamme OpenAdLibraryä, avointa mainosten läpinäkyvyysalustaa. Joka päivä järjestelmämme tallentavat live-native-mainoksia Taboolasta, Outbrainista, MGID:stä, Revcontentista, Teadsista, Yahoosta ja MSN:stä, tunnistavat jokaisen mainoksen todellisen mainostajan ja seuraavat klikkauksen sen kohdesivulle. Nämä oppaat tiivistävät havaintojamme tästä datasta, jotta voit tutkia markkinoita nopeammin.