Revcontent vs Taboola: Rækkevidde, omkostninger og annoncørmix sammenlignet
Selvrapporteret rækkevidde, dokumenterede indgangsbudgetter og annoncørmix for Revcontent og Taboola, baseret på et øjebliksbillede fra juni 2026 af fangede annoncer (157.727 Taboola-kreativer vs. 11.478 Revcontent; dækning, ikke markedsstørrelse).

Vælg "det største native netværk", og nogen vil sige Taboola. Vælg "det billigste at starte med", og de vil sige Revcontent. Det første understøttes af netværkenes egne rækkevidde-tal. Det andet er mindre klart, fordi begge netværk dokumenterer daglige budgetter fra omkring $50. Begge svar er tæt på ubrugelige i sig selv. Spørgsmålet en mediekøber faktisk har, er smallere: for min branche, mit tilbud, mit budget, hvilket skal jeg teste først?
Svaret har mindre at gøre med overskrifts-tal for rækkevidde end med, hvem der køber inventar på hvert netværk i din kategori, og med dine egne testresultater. Så denne sammenligning stiller de to side om side på rækkevidde, indgangsomkostning og annoncørmix. Annoncørmix-delen bruger et øjebliksbillede fra juni 2026 af annoncer, vi har fanget, som viser, hvad der optrådte i vores indsamling, ikke forbrug eller performance. Hvis du vejer hele feltet, start med hvordan man sammenligner native annoncenetværk og betragt dette stykke som dybdegående på disse to.
Et øjebliksbillede fra juni 2026 af vores indsamling talte 157.727 fangede Taboola-kreativer og 11.478 Revcontent-kreativer. Det forhold afspejler både vores indsamlingsdækning og netværkene selv, så det er ikke et mål for deres relative størrelse, forbrug eller rækkevidde. Brug netværkenes egne rækkevidde-tal nedenfor, med deres begrænsninger.
Revcontent vs Taboola på et blik#
Taboola beskriver sig selv som den største discovery-platform og rapporterer mere end 600 millioner dagligt aktive brugere. Revcontent rapporterer mere end 130 millioner daglige brugere på tværs af mere end 9.000 udgiversites. Begge tal er selvrapporterede og målt forskelligt, men de peger på, at Taboola når flere mennesker. Revcontents helpcenter fastsætter et minimum dagligt kampagnebudget på $50, og Taboolas Realize-helpcenter anbefaler mindst $50 om dagen. Hvilket netværk der performer bedre for et tilbud, er ikke fastslået her; det afhænger af din test.
| Taboola | Revcontent | |
|---|---|---|
| Selvrapporteret rækkevidde (tjekket 7. oktober 2026) | 600M+ dagligt aktive brugere; 9.000 udgivere på sin about-side, 11.000+ premium-udgivere på Realize | 130M+ daglige brugere; over 9.000 udgiversites; over en milliard daglige annoncevisninger |
| Fangede kreativer (vores øjebliksbillede fra juni 2026; dækning, ikke markedsstørrelse) | 157.727 | 11.478 |
| Bemærkelsesværdigt inventar | 30-årigt eksklusivt native-partnerskab med Yahoo (2023) | Oplyser, at det har eksklusivt inventar fra udgivere som AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, LA Times og Reader's Digest |
| Udgiver-adgang | Ikke dækket her; tjek Taboolas udgiver-vilkår | Ingen minimumskrav til sidevisninger eller trafik; vurdering fra sag til sag |
| Annoncørbudget | Anbefaler mindst $50 om dagen eller 10 gange dit CPA-mål | Minimum dagligt kampagnebudget på $50; ingen offentliggjort minimumsindbetaling fundet |
| Annoncørmix | Se øjebliksbilledet fra juni 2026 nedenfor | Se øjebliksbilledet fra juni 2026 nedenfor |
Rækkevidde: skala vs adgang#
Rækkevidde er, hvor de to virkelig skiller sig ad, og hvor de fleste sammenligninger stopper for tidligt.
Ifølge netværkenes egne tal når Taboola flere daglige brugere: det rapporterer mere end 600 millioner dagligt aktive brugere mod Revcontents 130 millioner+ daglige brugere. Udgiverantal er tættere på hinanden, end man ofte antager: Taboola nævner 9.000 udgivere på sin about-side og 11.000+ premium-udgivere på Realize, og Revcontent nævner over 9.000 udgiversites, selv om definitionerne er forskellige. Taboola har også eksklusive aftaler, herunder et 30-årigt eksklusivt native-partnerskab med Yahoo annonceret i 2023, så en del af dets inventar er ikke tilgængeligt andre steder. Mere rækkevidde betyder mere tilgængelig volumen, men denne artikel har ingen evidens for, at det giver mere stabil performance, og vores tal for fangede kreativer viser ikke, hvor mange annoncører der betaler for noget af netværkene.
Revcontent opererer også i stor skala. Dets annoncørside rapporterer over en milliard daglige annoncevisninger til mere end 130 millioner daglige brugere på tværs af mere end 9.000 udgiversites og oplyser, at dets inventar omfatter eksklusive placeringer fra udgivere som AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, LA Times og Reader's Digest; vi har ikke verificeret disse placeringer. Dets helpcenter siger, at der ikke er noget minimumskrav til sidevisninger eller trafik for udgivere; hvert domæne vurderes fra sag til sag. Vi har ingen måling af, hvordan dets udgiver-mix fordeler sig mellem husholdningsnavne og mindre sites.
Den praktiske læsning: Taboolas større rapporterede rækkevidde giver en kreativ, der har bevist sig i dine data, mere plads til at skalere. Revcontents daglige minimum på $50 gør en lille første test mulig, men om en test der er billigere eller hurtigere, afhænger af klikpriser og konverteringsrater i din branche. Skala er kun en aktiv, når dine egne data har valideret vinklen.
En note om det bredere marked, fordi det former, hvordan "skala" diskuteres. I februar 2025 gennemførte Outbrain sit opkøb af Teads for omkring $900 millioner, og det kombinerede selskab opererer nu under navnet Teads, så den gamle "Taboola vs Outbrain"-ramme har skiftet (vi dækker det i Taboola vs Outbrain, nu Teads). Taboola forbliver uafhængig og beskriver sig selv som den største discovery-platform; det er dets egen påstand. MGID vs Revcontent sammenligner Revcontent med et andet mellemniveau-netværk.
Omkostninger: indgangsgulv vs reel CPC#
Der er to omkostningsspørgsmål, og de har forskellige svar.
Indgangsomkostning: Revcontents hjælpecenter sætter et minimum på $50 i dagligt kampagnebudget, deres annoncørside annoncerer ikke noget minimumskrav til forbrug, og vi fandt ingen offentliggjort minimumsindbetaling. Kampagner sættes på pause, når saldoen falder til omkring $25, medmindre automatisk finansiering er slået til, og kortbetalinger pålægges et bekvemmelighedsgebyr på 3.15%. Taboolas Realize-hjælpecenter anbefaler et dagligt budget på 10 gange dit CPA-mål eller mindst $50; for Maximize Conversions-kampagner siger det, at et budget på 10 gange CPA-målet hjælper med at gennemføre læringsfasen, og for Enhanced CPC eller Fixed Bid foreslår det at starte på 5 gange CPA-målet om dagen. Dette er anbefalinger snarere end et offentliggjort hårdt minimum. For en lille klikbaseret test er de dokumenterede gulve sammenlignelige; konverteringsoptimerede Taboola-kampagner peges mod budgetter, der er knyttet til dit CPA-mål.
Reel CPC er en separat sag, og den afhænger af branche, geo, målretning og bud på begge netværk. Denne artikel har ingen matchede CPC- eller konverteringsdata for de to netværk, så den siger ikke, hvilket af dem der har billigere klik eller lavere omkostning per anskaffelse. En lavere klikpris hjælper kun, hvis konverteringsraterne holder, så sammenlign omkostning per anskaffelse ud fra dine egne tests. Native Ads CPC Benchmarks forklarer, hvordan man tjekker CPC-kilder og opbygger sin egen baseline, og Hvor meget koster native annoncer dækker dimensionering af et testbudget.
En Taboola-fangst fra juni 2026 viser en finans-prælander om skattelettelser fra Fresh Start Information, første gang set 13 dage før fangsten. Det tidsrum viser ikke dens klikpris, dens konverteringsrate eller hvorfor den kørte på Taboola:

Budgetteringskonklusionen: bedøm omkostningen ud fra din målte omkostning per anskaffelse, ikke ud fra klikprisen alene eller ud fra, hvor længe en konkurrents annonce forblev synlig.
Annoncørmix: hvad vi fangede på hvert netværk#
Takstkort viser ikke, hvem der annoncerer. Vores indsamling fanger annoncer på begge netværk, sporer omdirigeringsspor til landingssider uden at klikke på live annoncer og fastslår annoncøren, hvor det er muligt. Øjebliksbilledet fra juni 2026 nedenfor viser mønstre i det, vi fangede, ikke forbrug på tværs af hele netværket.
Start med brancherne. I øjebliksbilledet fra juni 2026 var de største automatiserede labels på Taboola sundhed (6,048 fangede kreativer), finans (5,558), forsikring (4,303), e-handel (3,330), hjem og have (2,630) og software (2,206). På Revcontent var de sundhed (1,459), finans (424), hjem og have (403), forsikring (322), nutra (250) og mode (123). Sundhed udgjorde omkring 12.7% af Revcontent-fangsterne (omtrent en ud af otte) og omkring 3.8% af Taboola-fangsterne. E-handel og software var ikke blandt de seks største Revcontent-labels, men deres Revcontent-tal blev ikke rapporteret, så vi kan ikke sige, hvor små de var. Disse andele kommer fra indsamlinger med forskellig dækning på hvert netværk.
Taboola-fangsterne omfattede genkendelige forbrugerbrands og arbitrage-udgivere (sites, der køber trafik for at monetisere annoncetunge artikler) side om side med direct-response-annoncører inden for forsikring, bil, detailhandel, abonnementsapps og finans. For eksempel kørte Honda Cars India brand-kreativ i det samme øjebliksbillede som kosttilskudsannoncører:

Forsikring var det tredjestørste Taboola-label i øjebliksbilledet (4,303 fangede kreativer), og fangsterne omfattede ligefremme, geo-målrettede tilbud som denne australske livsforsikrings-prælander såvel som nysgerrighedsgab-kreativer:

Revcontent-fangsterne hældede mod direct-response-formater: kosttilskud, "dette ene trick"-sundhedsvinkler, finansielle tilbuds-prælandere og undersøgelses- eller lodtræknings-tragter optrådte, og mange tragter kørte gennem en advertorial eller sponsoreret indhold-prælander, før de nåede tilbuddet. Bortset fra sundheds-andelen ovenfor målte vi ikke disse mønstre, så betragt dem som observationer snarere end andele. Vi har ingen evidens for, at Revcontents gennemgang er mere tillidsfuld. Deres offentliggjorte politikker kræver, at påstande i overskrifter kan verificeres på landingssiden, og forbyder falsk hastværk i kampagner, så tjek begge netværks gældende politikker, før du tester nogen aggressiv vinkel.
Den aggressive sundhedsvinkel var ikke unik for Revcontent; Taboola-fangsterne indeholdt den også, for eksempel denne hukommelsesskræmmer-kreativ fra Vital Guardian:

Her er optællingerne fra øjebliksbilledet i juni 2026 side om side. Hver andel er antallet divideret med det pågældende netværks fangede kreativer i øjebliksbilledet; resten havde andre labels eller ingen:
| Automatisk label | Taboola-fangster (andel af 157,727) | Revcontent-fangster (andel af 11,478) |
|---|---|---|
| Sundhed | 6,048 (3.8%) | 1,459 (12.7%) |
| Finans | 5,558 (3.5%) | 424 (3.7%) |
| Forsikring | 4,303 (2.7%) | 322 (2.8%) |
| Hjem og have | 2,630 (1.7%) | 403 (3.5%) |
| E-handel | 3,330 (2.1%) | Ikke rapporteret |
| Software | 2,206 (1.4%) | Ikke rapporteret |
| Nutra | Ikke rapporteret | 250 (2.2%) |
| Mode | Ikke rapporteret | 123 (1.1%) |
Disse andele beskriver ét øjebliksbillede under forskellig indsamlingsdækning for hvert netværk, og mixet skifter efter geo og over tid. De måler ikke forbrug, antal annoncører eller hvilket netværk der konverterer bedre for en branche, og tilstedeværelsen af undersøgelser, lodtrækninger og forbrugerbrands blev ikke talt med. Brug dem til at beslutte, hvor du skal kigge, og tjek derefter aktuelle fangster i din geo, og sammenlign dine egne testresultater på hvert netværk.
Hvor længe blev annoncerne observeret?#
Du vil læse industrimyte om 90-dages native-vindere; behandl det som folklore. Det, vi kan vise, er spændet mellem første og sidste fangst. I dataene fra juni 2026 løb det vindue op til omkring 28 dage, og annoncører, hvis kreativer nåede det, omfattede SmartAsset i finans, Hidden Hearing i sundhed og flere IQ-quiz-tragter fra My IQ. Et spænd på 28 dage betyder, at vi fangede kreativen i starten og slutningen af den periode; det viser ikke kontinuerlig levering, forbrug, konverteringer eller at vinklen blev valideret.
På begge netværk er en kreativ, der er fanget på tværs af mange udgivere i tre eller fire uger, værd at undersøge nærmere, men den observation er ikke bevis for, at den er rentabel. Den kan afspejle et brand- eller testbudget, langsom optimering, en lang kampagneperiode eller huller i indsamlingen. Nebroo-kreativen "skrot høreapparater" nedenfor blev første gang set 26 dage før denne fangst:

Længe observerede kreativer viser, hvilke vinkler konkurrenter holdt på markedet. De viser ikke, hvilken vinkel der vinder, og at kopiere dem kan betyde at kopiere ubegrundede påstande, så test din egen version, og tjek dens påstande.
Sådan bekræfter du dette for din egen branche#
Tag ikke tabellen ovenfor på tro. Hele fordelen ved et native annoncenetværk, der lever på det åbne web, er, at dets annoncer er offentlige og observerbare. Her er metoden, vi ville bruge til at afgøre Revcontent-vs-Taboola-spørgsmålet for en specifik kategori:
Gennemse fangede annoncer filtreret til hvert netværk, et geo ad gangen (filtre kræver Founders-planen). Native køb er segmenteret efter netværk og land, så sammenlign æbler med æbler. Læs kreativerne for vinkel, ikke design. Gruppér, hvad du ser ("læger hader dette", "2026-rabat", "bilister i din stat betaler for meget"), og notér, hvilke vinkler der optræder oftest i hvert netværks fangster. Følg omdirigeringssporet til annoncøren og landingssiden. Den rigtige annoncør bliver ofte kun klar ved slutningen af omdirigeringskæden, på landingssidens domæne. Gør dette uden at klikke på den live annonce, så du ikke forurener netværkets data eller dine egne cookies. Spor observationsdatoer over et par uger. En kreativ, der er fanget på tværs af mange udgivere i tre eller fire uger, er værd at undersøge nærmere, og at se det samme tilbud på begge netværk fortæller dig, hvor det rejser hen; ingen af delene viser, at det konverterer. Test kandidatvinkler på begge. Skriv din egen version af en vinkel, du har set på det ene netværk, tjek dens påstande, og kør den på det andet. Lad dine konverteringer, ikke omdømme, afgøre, hvilket netværk der fungerer for den branche.
Trin 3 og 4 er dem, der bryder sammen, når man gør det manuelt. OpenAdLibrary fanger kreativer, sporer omdirigeringer til landingssiden uden at klikke på live annoncer og fastslår annoncøren bag native annoncer, hvor det er muligt. I juni 2026 indeholdt samlingen 589,036 kreativer, 926,259 landingsside-fangster og mere end 5.4 millioner annonceobservationer på tværs af 42 netværk; det er historiske samlingstal, ikke en aktuel optælling eller en markedsstørrelse. Du kan sammenligne fangster i vores Taboola ad spy-visning og gøre det samme for Revcontent. Gratisplanen viser de 20 nyeste Meta-, TikTok- og native-annoncer uden kort; søgning, filtre og gemt research kræver Founders-planen til $29.99 om måneden.
Dommen#
Der er ingen universel vinder, kun et match. Taboola rapporterer den større rækkevidde og har eksklusivt inventar som Yahoo, hvilket betyder noget, når en kreativ først har bevist sig i dine egne data. Revcontent dokumenterer et minimum på $50 i dagligt budget og en udgiver-gennemgang fra sag til sag. Ingen af valgene afgør klikpris, konverteringsrate eller hvor strengt din kreativ bliver gennemgået; det gør dine testresultater og hvert netværks gældende politikker.
En praktisk tilgang er at undersøge begge netværk, teste kandidatvinkler på hvert af dem og beholde det, der vinder tilbuddet i dine egne data. For en budget-først-ramme af den samme beslutning mod en tredje mulighed, se MGID vs Taboola.





