Revcontent vs Taboola: Εμβέλεια, Κόστος και Μίξη Διαφημιστών Συγκριτικά
Αυτοαναφερόμενη εμβέλεια, τεκμηριωμένοι προϋπολογισμοί εισόδου και μίξη διαφημιστών για τη Revcontent και τη Taboola, με βάση ένα στιγμιότυπο Ιουνίου 2026 από καταγεγραμμένες διαφημίσεις (157,727 δημιουργικά Taboola έναντι 11,478 Revcontent· κάλυψη, όχι μέγεθος αγοράς).

Διάλεξε "το μεγαλύτερο native δίκτυο" και κάποιος θα πει Taboola. Διάλεξε "το φθηνότερο για να ξεκινήσεις" και θα πούνε Revcontent. Το πρώτο υποστηρίζεται από τα δικά τους νούμερα εμβέλειας των δικτύων. Το δεύτερο είναι λιγότερο ξεκάθαρο, επειδή και τα δύο δίκτυα τεκμηριώνουν ημερήσιους προϋπολογισμούς που ξεκινούν γύρω από τα $50. Οποιαδήποτε από τις δύο απαντήσεις είναι σχεδόν άχρηστη από μόνη της. Το ερώτημα που έχει πραγματικά ένας media buyer είναι πιο στενό: για τον κλάδο μου, την προσφορά μου, τον προϋπολογισμό μου, ποιο να δοκιμάσω πρώτα;
Η απάντηση αυτή έχει λιγότερο να κάνει με νούμερα εμβέλειας που προβάλλονται και περισσότερο με το ποιος αγοράζει inventory σε κάθε δίκτυο στην κατηγορία σου, και με τα δικά σου αποτελέσματα δοκιμών. Έτσι αυτή η σύγκριση τα βάζει τα δύο δίπλα-δίπλα σε εμβέλεια, κόστος εισόδου και μίξη διαφημιστών. Το κομμάτι της μίξης διαφημιστών χρησιμοποιεί ένα στιγμιότυπο Ιουνίου 2026 από διαφημίσεις που καταγράψαμε, που δείχνει τι εμφανίστηκε στη συλλογή μας, όχι δαπάνη ή απόδοση. Αν ζυγίζεις ολόκληρο το πεδίο, ξεκίνα με πώς να συγκρίνεις native ad networks και αντιμετώπισε αυτό το άρθρο ως τη βαθιά ανάλυση για αυτά τα δύο.
Ένα στιγμιότυπο Ιουνίου 2026 της συλλογής μας κατέγραψε 157,727 καταγεγραμμένα δημιουργικά Taboola και 11,478 καταγεγραμμένα δημιουργικά Revcontent. Αυτή η αναλογία αντικατοπτρίζει την κάλυψη της συλλογής μας καθώς και τα ίδια τα δίκτυα, οπότε δεν είναι μέτρο του σχετικού μεγέθους, της δαπάνης ή της εμβέλειάς τους. Χρησιμοποίησε τα δικά τους νούμερα εμβέλειας παρακάτω, με τους περιορισμούς τους.
Revcontent vs Taboolα με μια ματιά#
Η Taboola περιγράφει τον εαυτό της ως τη μεγαλύτερη πλατφόρμα ανακάλυψης και αναφέρει περισσότερους από 600 εκατομμύρια καθημερινούς ενεργούς χρήστες. Η Revcontent αναφέρει περισσότερους από 130 εκατομμύρια καθημερινούς χρήστες σε περισσότερες από 9,000 ιστοσελίδες εκδοτών. Και τα δύο νούμερα είναι αυτοαναφερόμενα και μετρούνται διαφορετικά, αλλά δείχνουν ότι η Taboola φτάνει σε περισσότερους ανθρώπους. Το κέντρο βοήθειας της Revcontent ορίζει ελάχιστο ημερήσιο προϋπολογισμό καμπάνιας $50, και το κέντρο βοήθειας του Realize της Taboola συνιστά τουλάχιστον $50 την ημέρα. Ποιο δίκτυο αποδίδει καλύτερα για μια προσφορά δεν τεκμηριώνεται εδώ· αυτό εξαρτάται από τη δοκιμή σου.
| Taboola | Revcontent | |
|---|---|---|
| Αυτοαναφερόμενη εμβέλεια (έλεγχος 7 Οκτωβρίου 2026) | 600M+ καθημερινοί ενεργοί χρήστες· 9,000 εκδότες στη σελίδα «Σχετικά» της, 11,000+ premium εκδότες στο Realize | 130M+ καθημερινοί χρήστες· πάνω από 9,000 ιστοσελίδες εκδοτών· πάνω από ένα δισεκατομμύριο ημερήσιες προβολές διαφημίσεων |
| Καταγεγραμμένα δημιουργικά (στιγμιότυπο Ιουνίου 2026· κάλυψη, όχι μέγεθος αγοράς) | 157,727 | 11,478 |
| Αξιοσημείωτο inventory | Αποκλειστική συνεργασία native 30 ετών με τη Yahoo (2023) | Δηλώνει ότι έχει αποκλειστικό inventory από εκδότες όπως AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, η LA Times και Reader's Digest |
| Είσοδος εκδότη | Δεν καλύπτεται εδώ· έλεγξε τους όρους εκδότη της Taboola | Καμία ελάχιστη απαίτηση προβολών σελίδας ή επισκεψιμότητας· αξιολόγηση κατά περίπτωση |
| Προϋπολογισμός διαφημιστή | Συνιστά τουλάχιστον $50 την ημέρα, ή 10 φορές τον στόχο CPA σου | Ελάχιστος ημερήσιος προϋπολογισμός καμπάνιας $50· δεν βρέθηκε δημοσιευμένη ελάχιστη κατάθεση |
| Μίξη διαφημιστών | Δες το στιγμιότυπο Ιουνίου 2026 παρακάτω | Δες το στιγμιότυπο Ιουνίου 2026 παρακάτω |
Εμβέλεια: κλίμακα vs πρόσβαση#
Η εμβέλεια είναι όπου οι δύο πραγματικά διαχωρίζονται, και όπου οι περισσότερες συγκρίσεις σταματούν πολύ νωρίς.
Σύμφωνα με τα δικά τους νούμερα των δικτύων, η Taboola φτάνει σε περισσότερους καθημερινούς χρήστες: αναφέρει περισσότερους από 600 εκατομμύρια καθημερινούς ενεργούς χρήστες έναντι των 130 εκατομμυρίων και πλέον καθημερινών χρηστών της Revcontent. Οι αριθμοί εκδοτών είναι πιο κοντινοί από ό,τι συχνά υποτίθεται: η Taboola αναφέρει 9,000 εκδότες στη σελίδα «Σχετικά» της και 11,000+ premium εκδότες στο Realize, και η Revcontent αναφέρει πάνω από 9,000 ιστοσελίδες εκδοτών, αν και οι ορισμοί διαφέρουν. Η Taboola έχει επίσης αποκλειστικές συμφωνίες, συμπεριλαμβανομένης μιας αποκλειστικής συνεργασίας native 30 ετών με τη Yahoo που ανακοινώθηκε το 2023, οπότε μέρος του inventory της δεν είναι διαθέσιμο αλλού. Περισσότερη εμβέλεια σημαίνει περισσότερο διαθέσιμο volume, αλλά αυτό το άρθρο δεν έχει στοιχεία ότι φέρνει σταθερότερη απόδοση, και οι αριθμοί καταγεγραμμένων δημιουργικών μας δεν δείχνουν πόσοι διαφημιστές πληρώνουν για οποιοδήποτε από τα δύο δίκτυα.
Η Revcontent λειτουργεί επίσης σε μεγάλη κλίμακα. Η σελίδα διαφημιστών της αναφέρει πάνω από ένα δισεκατομμύριο ημερήσιες προβολές διαφημίσεων σε περισσότερους από 130 εκατομμύρια καθημερινούς χρήστες σε πάνω από 9,000 ιστοσελίδες εκδοτών, και δηλώνει ότι το inventory της περιλαμβάνει αποκλειστικές τοποθετήσεις από εκδότες όπως AccuWeather, NPR, CNN, CBS News, η LA Times και Reader's Digest· δεν έχουμε επαληθεύσει αυτές τις τοποθετήσεις. Το κέντρο βοήθειάς της λέει ότι δεν υπάρχει ελάχιστη απαίτηση προβολών σελίδας ή επισκεψιμότητας για εκδότες· κάθε τομέας αξιολογείται κατά περίπτωση. Δεν έχουμε μέτρηση για το πώς κατανέμεται η μίξη εκδοτών της ανάμεσα σε ονόματα ευρείας αναγνωρισιμότητας και μικρότερες ιστοσελίδες.
Η πρακτική ανάγνωση: Η μεγαλύτερη αναφερόμενη εμβέλεια της Taboola δίνει σε ένα δημιουργικό που έχει αποδειχθεί στα δεδομένα σου περισσότερο χώρο για κλιμάκωση. Το ημερήσιο ελάχιστο των $50 της Revcontent κάνει δυνατή μια μικρή πρώτη δοκιμή, αλλά το αν μια δοκιμή εκεί είναι φθηνότερη ή γρηγορότερη εξαρτάται από τις τιμές κλικ και τα ποσοστά μετατροπών στον κλάδο σου. Η κλίμακα είναι πλεονέκτημα μόνο αφού τα δικά σου δεδομένα επικυρώσουν τη γωνία.
Μια σημείωση για την ευρύτερη αγορά, γιατί διαμορφώνει το πώς συζητιέται η "κλίμακα". Τον Φεβρουάριο του 2025 η Outbrain ολοκλήρωσε την απόκτηση της Teads περίπου $900 εκατομμυρίων, και η ενωμένη εταιρεία λειτουργεί τώρα υπό το όνομα Teads, οπότε το παλιό πλαίσιο "Taboola vs Outbrain" έχει αλλάξει (το καλύπτουμε στο Taboola vs Outbrain, τώρα Teads). Η Taboola παραμένει ανεξάρτητη και περιγράφει τον εαυτό της ως τη μεγαλύτερη πλατφόρμα ανακάλυψης· αυτό είναι δικός της ισχυρισμός. Το MGID vs Revcontent συγκρίνει τη Revcontent με ένα άλλο δίκτυο μεσαίου επιπέδου.
Κόστος: όριο εισόδου vs πραγματικό CPC#
Υπάρχουν δύο ερωτήματα κόστους, και έχουν διαφορετικές απαντήσεις.
Κόστος εισόδου: Το κέντρο βοήθειας της Revcontent ορίζει ελάχιστο ημερήσιο προϋπολογισμό καμπάνιας $50, η σελίδα διαφημιστών της δεν διαφημίζει καμία απαίτηση ελάχιστης δαπάνης, και δεν βρήκαμε καμία δημοσιευμένη ελάχιστη κατάθεση. Οι καμπάνιες παύουν όταν το υπόλοιπο πέσει περίπου στα $25, εκτός αν είναι ενεργή η αυτόματη χρηματοδότηση, και οι πληρωμές με κάρτα έχουν χρέωση εξυπηρέτησης 3.15%. Το κέντρο βοήθειας Realize της Taboola συνιστά ημερήσιο προϋπολογισμό 10 φορές τον στόχο CPA σου, ή τουλάχιστον $50· για καμπάνιες Maximize Conversions λέει ότι ένας προϋπολογισμός 10 φορές τον στόχο CPA βοηθά στην ολοκλήρωση της φάσης μάθησης, και για Enhanced CPC ή Fixed Bid προτείνει να ξεκινήσεις με 5 φορές τον στόχο CPA την ημέρα. Αυτές είναι συστάσεις και όχι ένα δημοσιευμένο σκληρό ελάχιστο. Για ένα μικρό test βασισμένο στα κλικ, τα τεκμηριωμένα κατώτατα όρια είναι παρόμοια· οι βελτιστοποιημένες για μετατροπές καμπάνιες της Taboola κατευθύνονται προς προϋπολογισμούς συνδεδεμένους με τον στόχο CPA σου.
Το πραγματικό CPC είναι ξεχωριστό θέμα, και εξαρτάται από τον κλάδο, το geo, το targeting και τις προσφορές και στα δύο δίκτυα. Αυτό το άρθρο δεν έχει αντιστοιχισμένα δεδομένα CPC ή μετατροπών για τα δύο δίκτυα, οπότε δεν λέει ποιο έχει φθηνότερα κλικ ή χαμηλότερο κόστος ανά απόκτηση. Μια χαμηλότερη τιμή κλικ βοηθά μόνο αν οι ρυθμοί μετατροπής κρατήσουν, οπότε σύγκρινε το κόστος ανά απόκτηση από τα δικά σου tests. Το Native Ads CPC Benchmarks εξηγεί πώς να ελέγξεις τις πηγές CPC και να χτίσεις τη δική σου βάση, και το How Much Do Native Ads Cost καλύπτει τον υπολογισμό ενός προϋπολογισμού test.
Μία καταγραφή Taboola από τον Ιούνιο του 2026 δείχνει ένα finance pre-lander φορολογικής ανακούφισης από τη Fresh Start Information, που εντοπίστηκε για πρώτη φορά 13 ημέρες πριν από την καταγραφή. Αυτό το διάστημα δεν δείχνει το κόστος κλικ, τον ρυθμό μετατροπής ή γιατί έτρεχε στην Taboola:

Το συμπέρασμα για τον προϋπολογισμό: κρίνε το κόστος από το μετρημένο κόστος ανά απόκτηση, όχι από την τιμή κλικ μόνο ή από το πόσο καιρό έμεινε ορατή η διαφήμιση ενός ανταγωνιστή.
Μίξη διαφημιστών: τι καταγράψαμε σε κάθε ένα#
Τα rate cards δεν δείχνουν ποιος διαφημίζεται. Η συλλογή μας καταγράφει διαφημίσεις και στα δύο δίκτυα, ακολουθεί τα ίχνη ανακατεύθυνσης προς τις σελίδες προορισμού χωρίς να κλικάρει live διαφημίσεις, και εξακριβώνει τον διαφημιστή όπου μπορεί. Το στιγμιότυπο του Ιουνίου 2026 παρακάτω δείχνει μοτίβα σε όσα καταγράψαμε, όχι δαπάνη σε επίπεδο δικτύου.
Ξεκίνα με τους κλάδους. Στο στιγμιότυπο του Ιουνίου 2026, οι μεγαλύτερες αυτοματοποιημένες ετικέτες στην Taboola ήταν υγεία (6,048 καταγεγραμμένα δημιουργικά), χρηματοοικονομικά (5,558), ασφάλειες (4,303), e-commerce (3,330), σπίτι και κήπος (2,630) και λογισμικό (2,206). Στην Revcontent ήταν υγεία (1,459), χρηματοοικονομικά (424), σπίτι και κήπος (403), ασφάλειες (322), nutra (250) και μόδα (123). Η υγεία ήταν περίπου 12.7% των καταγραφών της Revcontent (περίπου μία στις οκτώ) και περίπου 3.8% των καταγραφών της Taboola. Το e-commerce και το λογισμικό δεν ήταν ανάμεσα στις έξι μεγαλύτερες ετικέτες της Revcontent, αλλά οι αριθμοί τους στην Revcontent δεν αναφέρθηκαν, οπότε δεν μπορούμε να πούμε πόσο μικροί ήταν. Αυτά τα ποσοστά προέρχονται από συλλογές με διαφορετική κάλυψη σε κάθε δίκτυο.
Οι καταγραφές της Taboola περιλάμβαναν αναγνωρίσιμες καταναλωτικές μάρκες και εκδότες arbitrage (ιστοσελίδες που αγοράζουν traffic για να κερδοποιήσουν άρθρα γεμάτα διαφημίσεις) δίπλα σε διαφημιστές direct-response, σε ασφάλειες, αυτοκίνητα, retail, εφαρμογές συνδρομών και χρηματοοικονομικά. Για παράδειγμα, η Honda Cars India έτρεξε brand δημιουργικό στο ίδιο στιγμιότυπο με διαφημιστές συμπληρωμάτων:

Οι ασφάλειες ήταν η τρίτη μεγαλύτερη ετικέτα της Taboola στο στιγμιότυπο (4,303 καταγεγραμμένα δημιουργικά), και οι καταγραφές περιλάμβαναν απλές, geo-targeted προσφορές, όπως αυτό το Αυστραλιανό pre-lander ασφάλειας ζωής, καθώς και δημιουργικά με curiosity gap:

Οι καταγραφές της Revcontent έκλιναν προς μορφές direct-response: εμφανίστηκαν συμπληρώματα, γωνίες υγείας τύπου "αυτό το ένα κόλπο", pre-lander χρηματοοικονομικών προσφορών και funnels έρευνας ή διαγωνισμών, και πολλά funnels περνούσαν από ένα advertorial ή sponsored-content pre-lander πριν από την προσφορά. Εκτός από το ποσοστό της υγείας παραπάνω, δεν μετρήσαμε αυτά τα μοτίβα, οπότε αντιμετώπισέ τα ως παρατηρήσεις και όχι ως αναλογίες. Δεν έχουμε στοιχεία ότι η αξιολόγηση της Revcontent είναι πιο επιεικής. Οι δημοσιευμένες πολιτικές της απαιτούν οι ισχυρισμοί των τίτλων να είναι επαληθεύσιμοι στη σελίδα προορισμού και απαγορεύουν το ψευδές επείγον στις προωθήσεις, οπότε έλεγξε τις τρέχουσες πολιτικές και των δύο δικτύων πριν δοκιμάσεις οποιαδήποτε επιθετική γωνία.
Η επιθετική γωνία υγείας δεν ήταν μοναδική στην Revcontent· οι καταγραφές της Taboola την περιλάμβαναν επίσης, όπως αυτό το δημιουργικό με φόβο για μνήμη από τη Vital Guardian:

Εδώ είναι οι μετρήσεις του στιγμιότυπου του Ιουνίου 2026 δίπλα-δίπλα. Κάθε ποσοστό είναι η μέτρηση διαιρεμένη με τα καταγεγραμμένα δημιουργικά αυτού του δικτύου στο στιγμιότυπο· το υπόλοιπο έφερε άλλες ετικέτες ή καμία:
| Αυτοματοποιημένη ετικέτα | Καταγραφές Taboola (ποσοστό από 157,727) | Καταγραφές Revcontent (ποσοστό από 11,478) |
|---|---|---|
| Υγεία | 6,048 (3.8%) | 1,459 (12.7%) |
| Χρηματοοικονομικά | 5,558 (3.5%) | 424 (3.7%) |
| Ασφάλειες | 4,303 (2.7%) | 322 (2.8%) |
| Σπίτι και κήπος | 2,630 (1.7%) | 403 (3.5%) |
| E-commerce | 3,330 (2.1%) | Δεν αναφέρθηκε |
| Λογισμικό | 2,206 (1.4%) | Δεν αναφέρθηκε |
| Nutra | Δεν αναφέρθηκε | 250 (2.2%) |
| Μόδα | Δεν αναφέρθηκε | 123 (1.1%) |
Αυτά τα ποσοστά περιγράφουν ένα στιγμιότυπο με διαφορετική κάλυψη συλλογής για κάθε δίκτυο, και η μίξη αλλάζει ανά geo και με τον χρόνο. Δεν μετρούν δαπάνη, αριθμό διαφημιστών ή ποιο δίκτυο μετατρέπει καλύτερα για έναν κλάδο, και η παρουσία ερευνών, διαγωνισμών και καταναλωτικών μαρκών δεν μετρήθηκε. Χρησιμοποίησέ τα για να αποφασίσεις πού να κοιτάξεις, και μετά έλεγξε τις τρέχουσες καταγραφές στο geo σου και σύγκρινε τα δικά σου αποτελέσματα δοκιμών σε κάθε δίκτυο.
Πόσο καιρό παρατηρήθηκαν οι διαφημίσεις;#
Θα διαβάσεις βιομηχανικούς μύθους για νικητές native 90 ημερών· αντιμετώπισέ το ως λαογραφία. Αυτό που μπορούμε να δείξουμε είναι το διάστημα μεταξύ της πρώτης και της τελευταίας καταγραφής. Στα δεδομένα του Ιουνίου 2026 αυτό το παράθυρο έφτανε περίπου τις 28 ημέρες, και οι διαφημιστές των οποίων τα δημιουργικά το έφτασαν περιλάμβαναν τη SmartAsset στα χρηματοοικονομικά, τη Hidden Hearing στην υγεία και αρκετά IQ-quiz funnels από τη My IQ. Ένα διάστημα 28 ημερών σημαίνει ότι καταγράψαμε το δημιουργικό στην αρχή και στο τέλος αυτής της περιόδου· δεν δείχνει συνεχή προβολή, δαπάνη, μετατροπές ή ότι η γωνία επικυρώθηκε.
Σε οποιοδήποτε από τα δύο δίκτυα, ένα δημιουργικό που καταγράφηκε σε πολλούς εκδότες για τρεις ή τέσσερις εβδομάδες αξίζει πιο στενή επιθεώρηση, αλλά αυτή η παρατήρηση δεν αποδεικνύει ότι είναι κερδοφόρο. Μπορεί να αντανακλά ένα brand ή προϋπολογισμό δοκιμών, αργή βελτιστοποίηση, μια μεγάλη πτήση ή κενά στην καταγραφή. Το δημιουργικό "ditching hearing aids" της Nebroo παρακάτω εντοπίστηκε για πρώτη φορά 26 ημέρες πριν από αυτή την καταγραφή:

Τα δημιουργικά που παρατηρούνται για μεγάλο διάστημα δείχνουν ποιες γωνίες κράτησαν οι ανταγωνιστές στην αγορά. Δεν δείχνουν ποια γωνία κερδίζει, και το να τα αντιγράψεις μπορεί να αντιγράψει αβάσιμους ισχυρισμούς, οπότε δοκίμασε τη δική σου εκδοχή και έλεγξε τους ισχυρισμούς της.
Πώς να το επιβεβαιώσεις για τον δικό σου κλάδο#
Μην πάρεις τον παραπάνω πίνακα ως δεδομένο. Ολόκληρο το πλεονέκτημα ενός native ad network που ζει στο ανοιχτό web είναι ότι οι διαφημίσεις του είναι δημόσιες και παρατηρήσιμες. Εδώ είναι η μέθοδος που θα χρησιμοποιούσαμε για να λύσουμε το ερώτημα Revcontent-vs-Taboolα για μια συγκεκριμένη κατηγορία:
Περιήγησε σε καταγεγραμμένες διαφημίσεις φιλτραρισμένες σε κάθε δίκτυο, ένα geo κάθε φορά (τα φίλτρα απαιτούν το πρόγραμμα Founders). Η αγορά native είναι τμηματοποιημένη ανά δίκτυο και χώρα, οπότε σύγκρινε όμοια με όμοια. Διάβασε τα δημιουργικά για γωνία, όχι για σχέδιο. Ομαδοποίησε όσα βλέπεις ("οι γιατροί μισούν αυτό", "επιστροφή 2026", "οι οδηγοί στην πολιτεία σου πληρώνουν παραπάνω") και σημείωσε ποιες γωνίες εμφανίζονται πιο συχνά στις καταγραφές κάθε δικτύου. Ακολούθησε το ίχνος ανακατεύθυνσης προς τον διαφημιστή και τη σελίδα προορισμού. Ο πραγματικός διαφημιστής συχνά γίνεται ξεκάθαρος μόνο στο τέλος της αλυσίδας ανακατεύθυνσης, στον τομέα της σελίδας προορισμού. Κάνε το χωρίς να κλικάρεις τη live διαφήμιση, για να μην μολύνεις τα δεδομένα του δικτύου ή τα δικά σου cookies. Παρακολούθησε τις ημερομηνίες παρατήρησης για λίγες εβδομάδες. Ένα δημιουργικό που καταγράφηκε σε πολλούς εκδότες για τρεις ή τέσσερις εβδομάδες αξίζει πιο στενή επιθεώρηση, και το να βλέπεις την ίδια προσφορά και στα δύο δίκτυα σου λέει πού ταξιδεύει· κανένα από τα δύο δεν δείχνει ότι μετατρέπει. Δοκίμασε υποψήφιες γωνίες και στα δύο. Γράψε τη δική σου εκδοχή μιας γωνίας που είδες σε ένα δίκτυο, έλεγξε τους ισχυρισμούς της, και τρέξε την στο άλλο. Άσε τις μετατροπές σου, όχι τη φήμη, να αποφασίσουν ποιο δίκτυο λειτουργεί για αυτόν τον κλάδο.
Τα βήματα 3 και 4 είναι αυτά που καταρρέουν με το χέρι. Το OpenAdLibrary καταγράφει δημιουργικά, ακολουθεί τις ανακατευθύνσεις στη σελίδα προορισμού χωρίς να κλικάρει live διαφημίσεις, και εξακριβώνει τον διαφημιστή πίσω από native διαφημίσεις όπου μπορεί. Τον Ιούνιο του 2026 η συλλογή περιείχε 589,036 δημιουργικά, 926,259 καταγραφές σελίδων προορισμού και περισσότερες από 5.4 εκατομμύρια παρατηρήσεις διαφημίσεων σε 42 δίκτυα· αυτά είναι ιστορικά στοιχεία συλλογής, όχι τρέχουσα μέτρηση ή μέγεθος αγοράς. Μπορείς να συγκρίνεις καταγραφές στην προβολή Taboola ad spy μας και να κάνεις το ίδιο για Revcontent. Το δωρεάν πρόγραμμα δείχνει τις 20 νεότερες διαφημίσεις Meta, TikTok και native χωρίς κάρτα· η αναζήτηση, τα φίλτρα και η αποθηκευμένη έρευνα απαιτούν το πρόγραμμα Founders στα $29.99 τον μήνα.
Η απόφαση#
Δεν υπάρχει καθολικός νικητής, μόνο ταίριασμα. Η Taboola αναφέρει τη μεγαλύτερη εμβέλεια και κατέχει αποκλειστικό inventory όπως το Yahoo, που έχει σημασία μόλις ένα δημιουργικό αποδείξει την αξία του στα δικά σου δεδομένα. Η Revcontent τεκμηριώνει ελάχιστο ημερήσιο προϋπολογισμό $50 και αξιολόγηση εκδότη κατά περίπτωση. Καμία από τις δύο επιλογές δεν καθορίζει το κόστος κλικ, τον ρυθμό μετατροπής ή το πόσο αυστηρά θα αξιολογηθεί το δημιουργικό σου· τα αποτελέσματα των δοκιμών σου και οι τρέχουσες πολιτικές κάθε δικτύου το κάνουν.
Μια πρακτική προσέγγιση είναι να ερευνήσεις και τα δύο δίκτυα, να δοκιμάσεις υποψήφιες γωνίες σε κάθε ένα και να κρατήσεις όποιο κερδίζει την προσφορά στα δικά σου δεδομένα. Για ένα πλαίσιο με βάση τον προϋπολογισμό της ίδιας απόφασης έναντι μιας τρίτης επιλογής, δες MGID vs Taboola.





